Friday’s Iowa Track 1A Results

track
Boys HJ 1A

1, Cole Moeller, C-Wheatland, 6-08, (2.03m). 2, Niko Gosnell, Lone Tree, 6-05, (1.95m). 3, Alex Martens, Midland, Wyoming, 6-04, (1.93m). 4, Sam Obert, CR-Bayard, 6-02, (1.87m). 5, Parker Powers, Fremont-Mills, J6-02, (1.87m). 6, Jace Moore, Clayton Ridge, 6-00, (1.82m). 7, Zach Benedict, Sidney, J6-00, (1.82m). 7, Keegan Simons, Ar-We-Va, W, J6-00, (1.82m). 9, Zack Conger, Pekin, J6-00, (1.82m). 10, Jake Heitman, St. Mary’s, SL, 5-10, (1.77m). 10, Matthew Hill, Colo-Nesco, 5-10, (1.77m). 10, Brandon Mantz, Belle Plaine, 5-10, (1.77m). 13, Elliott Hagebock, North Union, J5-10, (1.77m). 13, Kolten Buster, Winfield-Mt. U, J5-10, (1.77m). 13, Skyler Vetter, Manson NW Web, J5-10, (1.77m). 16, Caleb Schroeder, Marquette Cath, J5-10, (1.77m). –, Zach Martinek, West Fork, S, NH. –, Reegan Van Dyke, Colfax-Mingo, NH. –, Sean McFadden, Don Bosco, G, NH. –, Mason Reimer, Clayton Ridge, NH. –, Carson Dunsbergen, Lynnville-Sully, NH. –, Ethan Harrington, Melcher-Dallas, NH. –, Caleb Terhark, George-Little Rk, NH.

Boys Discus 1A

1, Nathan Karsjens, AGWSR, 169-11, (51.79m). 2, Sam Phillips, Fremont-Mills, 168-06, (51.35m). 3, Theo Baldus, Saint Ansgar, 162-04, (49.47m). 4, Dawson Ellingson, Hudson, 155-08, (47.44m). 5, Gabe Irons, Lake Mills, 155-03, (47.32m). 6, Jake Crozier, Twin Cedars, B, 148-11, (45.38m). 7, Samuel Nemechek, Central, Elkader, 137-09, (41.98m). 8, Jalen Malone, Boyer Valley, 137-05, (41.88m). 9, Joseph Zaiger, Audubon, 135-10, (41.40m). 10, Matt Glockel, East Mills, 131-00, (39.92m). 11, Casey Shalla, Lone Tree, 130-03, (39.70m). 12, Andrew Meister, Bishop Garrigan, 128-11, (39.29m). 13, Luke Anderson, Turkey Val, JJ, 128-09, (39.24m). 14, Drew Williamson, Earlham, 127-08, (38.91m). 15, Austin DeNoble, Cent Lyon, RR, 126-02, (38.45m). 16, Zach McKee, W Sioux Hwardn, 125-10, (38.35m). 17, Quentin Sefrit, Bedford, 124-09, (38.02m). 18, Austin Schares, Wapsie Val, F, 118-08, (36.16m). 19, Dustin Stoner, Montezuma, 118-03, (36.04m). 20, Caleb Grimes, Belle Plaine, 117-08, (35.86m). 21, Caleb Meinders, AGWSR, 114-11, (35.02m). 22, Eric Henry, Tripoli, 113-07, (34.62m). 23, Kolten Bus, Cent Lyon, RR, 113-05, (34.56m). –, Devin Koester, C-Wheatland, FOUL.

Girls HJ 1A

1, Alyssa Staudt, Rockford, 5-02, (1.57m). 2, Bailey Hauschild, Fremont-Mills, J5-02, (1.57m). 3, Lauryn Hill, Colo-Nesco, 5-00, (1.52m). 3, Lexi Jones, West Fork, S, 5-00, (1.52m). 3, Alexis Sonich, HM-Sanborn, 5-00, (1.52m). 3, Bethany Lippert, AGWSR, 5-00, (1.52m). 7, Charissa Mogler, Bedford, J5-00, (1.52m). 8, Mackenzie Speer, Danville, J5-00, (1.52m). 8, Mackenzie Shields, Mount Ayr, J5-00, (1.52m). 10, Makayla Walleser, Kee, Lansing, J5-00, (1.52m). 11, Kenzie Mantz, Belle Plaine, 4-10, (1.47m). 12, Sydney Obermeier, Audubon, J4-10, (1.47m). 13, Ellie Ledger, Pekin, J4-10, (1.47m). 14, Savannah Sutherland, New London, J4-10, (1.47m). 15, Katelyn Winnett, CR-Bayard, 4-08, (1.42m). 15, Zoey Minor, Martndsl-StMarys, 4-08, (1.42m). 15, Acey Jellison, Seymour, 4-08, (1.42m). 15, Briana Baker-Bruce, Janesville, 4-08, (1.42m). 15, Emma Hannasch, Glidden-Ralston, 4-08, (1.42m). 20, Grace Hovenga, Janesville, J4-08, (1.42m). 21, Kailee Tucker, Akron-Westfield, J4-08, (1.42m). –, Maddy Schuchmann, Alburnett, NH. –, Shelby Conger, Montezuma, NH. –, Mallory Loftus, Lynnville-Sully, NH.

Girls Shot Put 4A Finals

1, Moe Nealey, Waukee, 43-05, (13.23m). 2, Chandler Haight, IC, West, 42-03.50, (12.89m). 3, Katy Jones, Lewis Central, 40-06, (12.34m). 4, Anna Hoyman, Indianola, 40-04, (12.29m). 5, Megan Gronau, DUB Hempstead, 39-05, (12.01m). 6, Jasmin Marnin, Urbandale, 39-02.75, (11.95m). 7, Lea Grady, DVPT, Central, 38-01.25, (11.61m). 8, Katie Halterman, Cedar Falls, 37-06.25, (11.43m). 9, Luci Murphy, IC, City High, 36-10.75, (11.24m). 10, Haile Cook, CR Jefferson, 36-05.25, (11.10m). 11, Donna Lyn Capistrano, SE Polk, 36-03.75, (11.06m). 12, Car’Maiya Mosley, Fort Dodge, 36-00.75, (10.99m). 13, Cecelia Yale, CB, T Jefferson, 36-00.25, (10.97m). 14, April Czarnecki, Urbandale, 35-08, (10.87m). 15, Lauren Payne, Lewis Central, 35-05, (10.79m). 16, Sydney Flatness, Ankeny, 35-03.75, (10.76m). 17, Murphy Bleymeyer, DUB Hempstead, 34-11.50, (10.65m). 18, Katrina Cornick, Mason City, 34-09.25, (10.59m). 19, Kayla Slowick, North Scott, 34-09, (10.59m). 20, Haley Revell, Newton, 34-03.50, (10.45m). 21, Zaylyn Papouchis, Johnston, 34-02.50, (10.42m). 22, Shelby Schmidt, North Scott, 34-01.50, (10.40m). 23, Salima Omari, IC, City High, 33-01.75, (10.10m). –, Kat Moody, Waukee, FOUL.

Boys Long Jump 4A

1, Kevin Kurth, DVPT, Central, 22-03.50, w:NWI (6.79m). 2, Tariq Brown, Valley, WDM, 22-02, w:NWI (6.75m). 3, Marty Borseth, Prairie, CR, 21-11.25, w:NWI (6.68m). 4, Carlton Todd, WAT West, 21-09.50, w:NWI (6.64m). 5, Nick Kubitz, DUB Senior, 21-07.25, w:NWI (6.58m). 6, Tre Fugate, Valley, WDM, 21-03.25, w:NWI (6.48m). 7, Anthony Coleman, Johnston, 21-00.75, w:NWI (6.41m). 8, Hunter Ragan, Ankeny, 20-11.25, w:NWI (6.38m). 9, Terrell Jordan Jr., CR Kennedy, 20-11, w:NWI (6.37m). 10, Isaiah Gibbs, DVPT, North, 20-09.50, w:NWI (6.33m). 11, Carter Bell, Bettendorf, 20-08.50, w:NWI (6.31m). 12, KeShaun Baker, Pleasant Valley, 20-07.75, w:NWI (6.29m). 13, DJ Mosley, DVPT, West, 20-07.50, w:NWI (6.28m). 14, Malik Haynes, CR Kennedy, 20-06, w:NWI (6.24m). 15, Jonny Miller, DUB Hempstead, 20-05, w:NWI (6.22m). 16, Damon Jaeger, Epworth, WD, J20-05, w:NWI (6.22m). 17, Jacob Cubacub, Waukee, 20-03.75, w:NWI (6.19m). 18, Deyton Love, WAT West, 20-03.25, w:NWI (6.17m). 19, Zack Butcher, Epworth, WD, 19-11.50, w:NWI (6.08m). 20, Jayden Singleton, DSM, Roosevelt, 19-11.25, w:NWI (6.07m). 21, Marc Mbofung, Ames, 19-06.75, w:NWI (5.96m). 22, Jaelen Boysen, Clinton, 19-05, w:NWI (5.91m). 23, Matt Moore, Dowling C, WDM, 19-04.25, w:NWI (5.89m). 24, Tykel Gordon, Burlington, 18-04.75, w:NWI (5.60m).

Boys Shot Put 4A

1, William Blaser, Epworth, WD, 61-09.25, (18.82m). 2, Jackson Coker, CR Kennedy, 60-00, (18.28m). 3, Bedale Naba, Valley, WDM, 57-09.25, (17.60m). 4, Jacob Wiggins, Waukee, 53-09.25, (16.38m). 5, Tyler Bacon, Johnston, J53-09.25, (16.38m). 6, Cody Snyder, Pleasant Valley, 53-05.50, (16.29m). 7, Sam Hanna, Pleasant Valley, 52-08.25, (16.05m). 8, Zach Stacy, Dowling C, WDM, 51-02.75, (15.61m). 9, Dane Theobald, Lewis Central, 50-08.75, (15.46m). 10, Jason Simon-Ressler, Epworth, WD, 50-07.75, (15.43m). 11, Cole Webster, Bettendorf, 50-02, (15.29m). 12, Gage Harris, Clinton, 48-11, (14.90m). 13, Nick Joens, WAT West, 48-07.75, (14.82m). 14, Kendell Jackson, DSM, Roosevelt, 48-03.25, (14.71m). 15, Isaac Erbes, Urbandale, 47-06, (14.47m). 16, Landon Green, IC, West, 47-04, (14.42m). 17, Sam Pape, CR Kennedy, 47-00, (14.32m). 18, Kaseam Domond, Ames, 46-04, (14.12m). 19, Alex Kleinow, IC, West, 46-01, (14.04m). 20, Jackson Leistikow, Cedar Falls, 46-00, (14.02m). 21, Chase Boland, Waukee, 45-11.75, (14.01m). 22, Baylor Pree, Linn-Mar, 41-05.25, (12.63m). –, Maddux Richardson, Marshalltown, FOUL. –, Gerry Alt, CR Washington, FOUL.

Girls Long Jump 4A

1, Valerie Welch, IC, West, 18-05.75, w:NWI (5.63m). 2, Darby Thomas’, CB, A Lincoln, 18-03, w:NWI (5.56m). 3, Kenna Sauer, Ankeny Cent, 17-10.75, w:NWI (5.45m). 4, Vanessa Eniola, CR Washington, 17-06, w:NWI (5.33m). 5, SaMiya Abuyoum, Dowling C, WDM, 17-01, w:NWI (5.20m). 6, Kitra Bell, IC, West, 17-00.25, w:NWI (5.18m). 7, Ariana Rolle, Linn-Mar, 16-11.75, w:NWI (5.17m). 8, Carli Spelhaug, Pleasant Valley, 16-05, w:NWI (5.00m). 9, Cassie Yardley, Valley, WDM, 16-03.25, w:NWI (4.95m). 10, Mabel Kouh, DSM, Hoover, 16-02.25, w:NWI (4.93m). 11, Jasmine Rumley, Ankeny, 16-01.75, w:NWI (4.92m). 12, Catie Brosius, Epworth, WD, 15-11.75, w:NWI (4.87m). 13, Betsy Littlewood, DUB Hempstead, 15-09.75, w:NWI (4.81m). 14, Dimia Burrell, Linn-Mar, 15-09, w:NWI (4.80m). 15, Aiyana Brown-Taylor, DVPT, Central, 15-08, w:NWI (4.77m). 16, Betsy Ridout, Ankeny Cent, 15-05.25, w:NWI (4.70m). 17, Delephine Niyigena, DSM North, J15-05.25, w:NWI (4.70m). 18, Morgan Lewis, Prairie, CR, 15-02.25, w:NWI (4.62m). 19, Chloe Spring, SE Polk, 15-02, w:NWI (4.62m). 20, Sarah Schmitt, Prairie, CR, 15-01, w:NWI (4.59m). 21, JanJay Peters, Waukee, J15-01, w:NWI (4.59m). 22, Anna Larson, CB, T Jefferson, 14-11.25, w:NWI (4.55m). 23, Hannah Thomas, Mason City, 14-09.50, w:NWI (4.50m). 24, Cassidy Johnston, CR Kennedy, 14-04.50, w:NWI (4.38m).

About Associated Press 147 Articles
Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.